rottweiler - żywienie psa

Żywienie psa – jaka wielkość i ilość posiłków? Czym karmić psa?

Żywienie psa – jaka wielkość i ilość posiłków? Czym karmić psa?

Wielkość posiłków, które powinno się podawać czworonogowi domowemu jest uwarunkowana od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, czy trzykrotnie w ciągu dnia należy karmić szczeniaki. Jest to konieczne ze względu na to, iż małe czworonogi w etapie wzrostu mają wyższe zapotrzebowanie na białko i biopierwiastki zawarte w jedzeniu. przy czym posiadają małe żołądki. Czworonogi dojrzałe wolno karmić jedynie raz dziennie, należy tymczasem zadbać o wartości odżywcze takiego pokarmu. Odmiennie należy karmić czworonogi bardzo duże i wielkich ras. Potrzebują one co najmniej dwóch posiłków w czasie dnia.

Jak karmić psa?

Motywem tak małej ilości posiłków, jakie należy dawać psu, jest ich typowy, odziedziczony po przodkach system pożywiania. Piesek wywodzi się od wilka. Te zwierzęta polują w grupach, unicestwiając zwierzęta znacznie większe od nich. Niemożliwym byłoby wykonanie tego poprzez wyłącznie jednego z nich. Wynikiem współpracy jest ogromny posiłek, którym potrafi najeść się cała grupa.

Każde polowanie znamionuje zatem ogromną porcję mięsa dla każdego osobnika. Stanowi ona zapasy odpowiednie aż do kolejnego polowania. Lecz czas następnej sposobności do posiłku jest nieznaną. Właśnie dlatego wilki zmuszone były na wypracowanie schematu, jaki pozwala im spożywać rzadko, a zarazem suto.
Psy mają dokładnie ten sam mechanizm pożywiania. Odruchowo konsumują wtedy o dużo więcej, aniżeli potrzebują do pozbycia się odczucia głodu. Dlatego też można oglądać, iż domowe psy jedzą pełną, bądź prawie pełną miskę karmy na raz. Mimowolnie wręcz połykają tyle, ile tylko mogą, aby przygotować nadmiary. Wrodzony psi zmysł łowczy czyni, że te stworzenia często się przejadają. Należy zatem dobrać system żywienia psiny w taki sposób, żeby uniknąć przekarmienia stworzenia oraz narażenia go na liczne choroby.

Jak często żywić pieska?

Pieskom domowym zaleca się serwować pożywienie tylko raz dziennie. W pełni spełni to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy jednak postępować odmiennie jeżeli pupilem jest pies rasy olbrzymiej. Te zwierzęta wymagają rozbicia pokarmu na przynajmniej dwie części. Posiadają one duże organizmy, a zatem zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest spore. Takie psy nie mają jednak na tyle dużych żołądków, by były w stanie pomieścić przydatne im wielkości pożywienia.

Jeśli chodzi o najbardziej idealne odżywianie piesków dużych, to najwłaściwszym sposobem będzie podawanie im żywności suchej. Istotne jest jednak to, aby nabywać specjalistyczną żywność dedykowaną dla czworonogów tej odmiany. Jest ona utworzona w taki sposób, by w jak najmniejszej liczbie żywności ujęte było możliwie jak najwięcej cennych pierwiastków spożywczych. Powoduje to, iż psiny ras wielkich mogą być karmione rzadziej, przy czym nie przeciążają systemu pokarmowego zbyt dużą ilością pożywienia.