Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Ze względu niewielkie rozmiary może być dobrą opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest powierzchnia dna klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić klatkę większą, w szczególności jeśli zamierzamy trzymać tam więcej zwierząt.Ważnym jest, aby pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż grozi to utknięciem świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wypadają poza klatkę. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale jest trochę twardszy w stosunku do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno dbać o czystość w klatce, ale ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić mieszkanie naszej świnki morskiej należy umieścić w środku niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, gdyż będzie miała prywatną przestrzeń, w której będzie mogła schować się aby odpocząć albo uspokoić się, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

karma dla kotów https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html