Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których niezwykle łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by opiekun miał świadomość na jakie oznaki u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na wydarzenia wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie nadzwyczaj wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; nadmiernie mruczeć lub wokalizować; nadmiernie się myć; mieć spocone opuszki łap; drżeć; tracić sierść, ocierać się, a także wykazywać wysoką potrzebę uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Spinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny nas zaniepokoić. W przypadkach skrajnego, przewlekłego stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie symptomy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE MOGĄ BYĆ POWODY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często właściciel nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wzbudzić u kota niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc wrażliwe? Mogą to być m.in.:
przeprowadzka – znaczny stres, koty uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby albo innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont albo przestawienie mebli
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, niewiele się bawi
samotność
hałas
zbyt mała przestrzeń – także obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć lub przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
pozbawienie miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany takie jak nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać stopniowo – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, warto kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do kota, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Kolejnym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. Na rynku dostępne są też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności zawiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kotów