tresura rasowego psa

Samodzielna tresura swojego psa – od czego zacząć?

Samodzielna tresura swojego psa – od czego zacząć?

Mały oraz rozbrykany a ponadto pełen sił szczeniak, nie może długo skoncentrować się na danej rzeczy. Na tresurę psa warto wybrać odpowiedni termin i sprzyjające okoliczności. Tresurę należy zacząć od zakupu dobrej smyczy dla naszego pieska. Długość smyczy uzależniona jest od wielkości psa, ale także naszego wzrostu, tak aby dawała możliwość ruchów psu oraz właścicielowi.

Na starcie należałoby kupić się smycz automatyczną, jaka ma pozwolić na natychmiastowe zareagowanie na nieplanowany ruch naszego pieska. Potem należy kupić obroże, jeśli posiadamy ogromnego psa to powinniśmy kupić obrożę łańcuszkową, która dopuści nam większą kontrolę nad pieskiem. Musimy pamiętać, że obroża musi być przystosowana do wysokości oraz zachowania psa. Jeżeli już zakupiliśmy potrzebne rzeczy, możemy już przystąpić do ćwiczenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy natomiast pamiętać, żeby na wstępie uczyć naszego psa chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie pieska na spacerze lecz o parę kroków przed nami stanowi to kolejny etap tresury. Znaczące jest by czworonogowi wydawać przejrzyste i proste polecenia, najlepiej mówione zawsze tym samym tonem.

Dodatkowo, każdy przejaw posłuszeństwa należy nagradzać ulubionym przysmakiem. Nie zawsze pierwsza nauka chodzenia na smyczy musi zakończyć się triumfem. Na wstępie, ciężko może być nam nakłonić psa do zwrócenia uwagi bądź też wymuszenia wyższej uwagi na dane polecenia. Jeśli na spacerze piesek przesadnie ciągnie i usiłuje wybiegać już na kilka kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć trochę do tyłu, polecając tym samym, że oczekujemy tempa równego naszemu. Jeżeli natomiast nasz psina idzie za powoli, musimy trochę go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim lecz wspólnym podbieganiem. Jeżeli jednak uda się psinie podołać naszym oczekiwaniom i poprawnie wypełnić polecenia, zdecydowanie doceńmy go miłym smakołykiem.

Wyszkolenie naszego psa chodzenia na smyczy nie jedynie podczas pierwszych spacerów, ale także nauka podstawowych instrukcji nie musi być trudne. Trzeba tylko nieustępliwości, a przede wszystkim systematyczności. Wówczas dopiero zamierzony wynik domowej tresury jest łatwiejszy do osiągnięcia.